طراحی و ساخت کلیشه

کلیشه سازی یکی از مهم‌ ترین اقدامات قبل از چاپ بر روی کارتن به حساب آمده و به طور کلی می توان گفت که  کلیشه نوعی صفحه چاپ بوده که در مطبوعات، روزنامه ها و سایر موارد استفاده می گردد. در واقع از کلیشه کارتن لمینتی بسته بندی به عنوان طرح قالب بسته بندی برای چاپ مورد نظر روی سطوح استفاده می ‌شود. به این صورت که کلیشه ها به وسیله جدید ترین دستگاه ها و بر اساس تکنولوژی مدرن ساخته و تولید می ‌شوند.کلیشه مورد نظر پس ازساخته شدن به دور سیلندری قرار گرفته و سپس طرح روی کلیشه بر اثر کشیدگی کمی بزرگ تر می‌شود. بعد ازآن کلیشه را به جوهر آغشته کرده وبا سرعت و چرخش، تصویر را روی لایه مورد نظر می ‌اندازد.

مزیت های کلیشه سازی

در واقع کلیشه‌ ها مزایای بسیاری دارند.

  • یکی ازآن ها این بوده که می‌ تواند رنگ های متنوع را بر روی انواع سطوح صاف یا ناصاف و حتی صیقلی چاپ کند.
  • هم چنین کلیشه کارتن بسته بندی این قابلیت را دارد که به سرعت خشک شده و در نتیجه زمان کار بسیار بالا می‌ رود.  این قابلیت سبب می‌ شود، چندین رنگ با فاصله زمانی کم روی سطح مورد نظر بنشیند.
  • در این نوع چاپ، کلیشه طرح مورد نظر را با دوام و دقت به وجود می ‌آورد وهر یک از لایه ها با طرح دقیق و کاملا مشابه لایه های قبل است و لایه آخر چاپ شده کاملا با لایه‌ اول منطبق است.

لازم است این نکته را نیز خاطر نشان کنیم که در گذشته کلیشه سازی بسیار سخت و زمان بر بود. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی این کار بسیار آسان شده است و با سرعت بالا انجام می‌ گیرد.

انواع کلیشه کارتن بسته بندی

طراحی و ساخت کلیشه از نظر کاربرد و ساختار از تنوع بسیار بالایی در کارتن سازی برخوردار می باشد.

  • کلیشه‌ های فلزی که در چاپ طلاکوب کاربرد دارند.
  • کلیشه ‌های دیجیتال مورد کاربرد در چاپ فلسکو هستند.
  • کلیشه ‌های ژلاتینی که در چاپ غلتکی و کلیشه کارتن بسته بندی کاربرد دارند.
  • هم چنین کلیشه‌ های تامپو یا کلیشه‌ داغی، کلیشه چاپ سلیک یا شابلون چاپ از انواع دیگر آن هستند.

در واقع دستگاه‌ هایی که از کلیشه استفاده می ‌کنند دو نوع هستند،

  1. چارچوب و توری یا همان شابلون : این نوع کلیشه بیشتر کاربرد دستی دارد و با استفاده کلیشه و دست، رنگ روی سطح مورد نظر قرار می ‌گیرد.
  2. ژلاتینی: این نوع کلیشه در دستگاه‌ های چاپ غلطکی استفاده می شود.

لوازم مورد نیاز در ساخت کلیشه کارتن بسته بندی

در ابتدا برای ساخت کلیشه ، نیاز به دستگاه کلیشه سازی خواهیم داشت که به آن میزنور UV  نیز گفته می‌ شود. در واقع این میزشامل تعدادی لامپ UV  و برد های دیجیتالی بوده که بر روی کلیشه خام، طرح مورد نظر را چاپ می‌ کند. البته لازم به ذکر است که کلیشه‌ ها انواع مختلفی دارند.  بنابراین برای ساخت کلیشه‌ ها نیاز به مواد اولیه متفاوتی خواهیم داشت. به عنوان نمونه برای ساخت کلیشه‌ چاپ سلیک از شابلون استفاده می گردد. در حالی که کلیشه ژلاتینی با استفاده ازژلاتین ۵ میل ساخته می شود. اما ساخت کلیشه فلزی با استفاده از نایلوپرینت صورت می‌ گیرد. از کاغذ کالک جهت پرینت طرح کلیشه آماده استفاده می‌ شود. همین طور برای نگاتیو کردن طرح کلیشه‌ ها از اسپری مخصوص بلک تورن استفاده می ‌شود. از دیگر وسایل مورد نیاز در ساخت کلیشه کارتن بسته بندی، می‌توان به پرینتر مخصوص لیزری و حلال شستشوی کلیشه که شامل بنزین و هم چنین تینر برای کلیشه ژلاتینی و الکل صنعتی برای شستشوی نایلوپرینت است، اشاره نمود.

مطالب مرتبط:

صادرات کارتن

کارتن لمینتی

کارتن دایکاتی

کارتن های منقسم

چسب مناسب بسته بندی

کارتن تلسکوپی

جعبه های لمینتی

چاپ فلسکو

انواع کارتن

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scan the code
Call Now Button