کارتن لمینتی

کارتن لمینتی دارای ویژگی هایی از جمله تسهیل در حمل و نقل، حفظ کمیت و کیفیت محصول یا کالا در صادرات کارتن و غیره می باشد که از مهم ترین مزایا آن به شمار می روند. بسته بندی هایی که دارای دیزاین مناسب هستند طبق آمارها در انتخاب محصول توسط مشتری تاثیر گذار می باشند.

لازم به ذکر است که این نوع کارتن در صنعت کارتن سازی دارای وزن بسیار کم و هزینه مناسب می باشد که به همین دلایل از بهترین و مقرون به صرفه ترین نوع کارتن برای بسته بندی محسوب می شود، بسته بندی مناسب همچنین باعث کاهش هزینه های نگهداری و حمل و نقل شده و میتواند کیفیت بسته بندی را حفظ کند.

کارتن یا جعبه لمینتی یکی از تولیدات کارتن سازی کارخانه کارتن هما میباشد. این کارتن جزء باکیفیت ترین انواع کارتن شناخته شده است و به دلیل ظاهر مطلوب برای بسته بندی کالاهای صادراتی و کارتن پستی نیز کاربرد های مختلفی دارد؛ همانطور که می دانید هر چه بسته بندی شکیل تر باشد نشان گر اهمیت محصول و محتویات درون بسته می باشد همچنین توجه داشته باشید که برای چاپ و طراحی بر روی کارتن لمینتی هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد .

کارتن لمینتی

کارتن لمینتی چیست؟

تا اینجای مقاله سعی کردیم شما را به خوبی با کاربردها و مفهوم لمینت آشنا کنیم. کارتن‌ها و جعبه های لمینتی نوع خاصی از کارتن‌ها هستند که همانطور که گفتیم از چاپ باکیفیت و زیبا برخوردار بوده و همچنین دوام و مقاومت بی نظیری دارند. برای تهیه کارتن های لمینتی ابتدا باید طرح انتخاب شده روی پوستر چاپ شود سپس به کمک دستگاه لمینت روی مقوا یا همان ورق کارتن چسبیده می شود، دقت کنید مقوای به کار رفته می تواند از انوع کارتن های سه لایه، پنج لایه و غیره باشد.

لمینت چیست؟

لمینت که به زبان انگلیسی Laminate می باشد در لغت به معنی چسباندن می باشد این ماده درواقع یک نوع پوشش پلاستیکی به شمار می رود که همانطور که اشاره کردیم در صنایع مختلفی از جمله بسته بندی و چاپ کاربرد دارد. دقت کنید که ضخامت کاغذ و مقواها با کیفیت چاپ پذیری رابطه معکوس دارد برای مثال مقواهایی مثل ای فلوت یا سی فلوت که لایه ای کرکره ای در داخلشان دیده می شود سطح چاپی ناهموار پیدا می کنند و قابلیت چاپ با کیفیت و عبور از دستگاه های چاپ افست را ندارند.

بنابراین در کارتن سازی های معتبر و به نام، کار چاپی روی کاغذ گلاسه نازک چاپ می شود پس از روکش سلفون و یووی موضعی برای اینکه ضخامت مورد نظر شما تامین گردد، فرم چاپی آماده شده را روی انواع مقواهای، ای فلوت، سی فلوت و پنج لایه لمینیت می نماییم سپس با ساخت قالب و دایکات کار نهایی آماده می شود.

لمینیت در صنعت کارتن سازی، بسته بندی و چاپ کاربردهای زیادی دارد و عموما برای ساخت انواع کارتن و جعبه به کار می رود. این نوع کارتن ها دارای مقاومت خوبی هستند و همچنین در برابر ضربه و جلوگیری نفوذ آب از دوام بالایی برخوردار می باشند از طرف دیگر، ظاهر زیبا و آراسته این کارتن ها هم در محبوب بودن آن ها تایر گذار می باشد.

ساخت و تولید کارتن لمینتی در کارخانه هما کارتن

چاپ لمینت چیست؟

برای چاپ لمینت در ابتدا طرح مورد نظر مشتری روی سطح مربوطه مانند کارتن یا جعبه چاپ می شود سپس با استفاده از چسب مخصوص برای مثال چسب سیلیکات، صحافی یا سلفون مقوا یا پوستر چاپ شده را روی کارتن می چسبانند یا به عبارت بهتر آن را لمینت می نمایند.

چاپ لمینت از روش ها مختلفی انجام میشود و با توجه به نوع چاپ از دستگاه های متفاوتی برای چاپ بر روی انواع کاتن سه لایه، پنج لایه و … استفاده میشود که در ارامه با انواع دستگاه های چاپ لمینت بیشتر آشنا خواهید شد.

چاپ لمینت

لمینت کارتن

یک کارخانه کارتن سازی خوب باید پروسه لمینت که یکی از مهمترین مراحل خدمات پس از چاپ می باشد را بدون مشکل طی کند زیرا لمینت کارتن نقش به سزایی در بسته بندی کارتن دارد همچنین نوع و کیفیت چسب لمینت در دوام و ماندگاری جعبه ها تأثیر زیادی دارد. هما کارتن مجهز به دستگاه لمینت سرد و گرم می باشد در حالی که کارایی این دو دستگاه با یکدیگر بسیار متفاوت بوده و ما در اینجا توضیحی مختصر در اختیار شما قرار خواهیم داد:

لمینت سرد :

این دستگاه برای ساخت انواع کارتن تک لایه، 3 لایه و 5 لایه به وسیله چسب سیلیکات  مورد استفاده قرار می گیرد و تا عرض های مختلف به صورت رول و شیت انجام میگیرد و در بعضی از محصولات بسته بندی به جای چسب سیلیکات از چسب سلفون و یا صحافی نیز استفاده میشود.

لمینت گرم :

جهت کارت ویزیت، منوغذا ها، پوسترها، کارت هدیه و غیره از سایز کوچک تا سایزهای بزرگ در کارخانه های کارتن سازی انجام می گیرد. یکی از محبوب ترین خدماتی که کارخانه یا شرکت های کارتن سازی ارائه می دهند و مورد استقبال مشتریان نیز قرار می گیرد، لمینت کارتن می باشد. بالاتر اشاره کردیم که این پروسه در حقیقت فرآیندی است که پوششی یک یا چندلایه روی سطوح چاپی مختلف مانند کارتن، جعبه، کارت ویزیت، جلد کتاب غیره ایجاد می کنند.

اگر بخواهیم راحت تر توضیح دهیم در فرآیند لمینت کردن کارتن ماده چسبناکی به یک لایه با خاصیت جذب پایین اضافه می شود و سپس یک لایه دیگر را هم روی آن می چسبانند و در نهایت یک لمینت دولایه برای استفاده در ساخت این کارتن به وجود می آید که این کار کیفیت و استحکام کارتن تولید شده را افزایش خواهد داد و ظاهر آن نیز بهتر می شود و از تفاوت های کارتن های لمینتی با سایر کارتن ها و کارتن های ساده پوشش لمینتی آنهاست که ما در اینجا به چند نمونه از این تفاوت ها اشاره خواهیم کرد.

laminated box vs normal box

تفاوت کارتن معمولی با کارتن لمینتی

کارخانه های کارتن سازی که در کنار کارتن دایکاتی ، کارتن لمینتی تولید می کنند باید مراحل چاپ و کارتن سازی  را به طور مجزا انجام دهند بدین معنا که طرح را روی مقوا چاپ کرده و سپس اقدام به لمینت مقوای چاپ شده روی ورق کارتن می نماید در حالی که در فر آیند تولید کارتن معمولی دستگاه چاپ همزمان با مراحل کارتن سازی اقدام به چاپ طرح روی ورق کارتن می نماید ولی چاپ آن کیفیت پایین تری دارد. از مزایای کارتن لمینتی نسبت به معمولی می توانیم به استحکام بالا، شکیل تر بودن کار، دقت بالا و کیفیت چاپ اشاره کرد.

قیمت کارتن لمینتی

شما برای آگاه شدن از قیمت این نوع کارتن ها می توانید با مشاوران تماس بگیرید ولی مد نظر داشته باشید که قیمت کارتن لمینتی به عوامل مختلف مانند نوع کاغذ، وزن کارتن، ابعاد کارتن، نوع فلوت بستگی دارد.

انواع لمینت بر اساس نوع و جنس

لمینت براق:

این نوع لمینت باعث می شود روی سطح کارتن ها پوششی براق شکل بگیرد که مورد توجه افراد قرار می گیرد و چهره زیبایی دارد همچنین از قابلیت بازتاب نور برخوردار می باشد و این باعث درخشندگی سطح چاپی خواهد شد.

لمینت مات:

همانطور که از نام این نوع لمینت مشخص است نوعی پوشش مات روی بسته ها به وجود می آورد که نور را بازتاب نمی دهد این نوع لمینت اکثرا برای بسته های لوکس و مدرن به کار گرفته می شود.

لمینت ضد خش:

لمینت ضدخش به عنوان یک مکمل به همراه لمینت مات مورد استفاده قرار می گیرد تا از به وجود آمدن خط و خش روی بسته بندی محصول جلوگیری کند.

لمینت مخملی:

لمینت مخملی بسیار بوده و یک بسته بندی جالب برای محصولات فراهم می کند به طور کلی این نوع بسته بندی تاثیرات بیشتری از انواع دیگر بسته بندی  بر روی مشتریان دارد.

مراحل تولید کارتن لمینتی :

 1. انتخاب طرح برای چاپ روی کارتن
 2. طراحی خط تیغ
 3. ساخت قالب
 4. گرفتن زینک
 5. چاپ پستر
 6. کشیدن سلفون روی مقوای چاپ شده البته این مرحله اگر نیاز باشد انجام می شود.
 7. انجام عملیات لمینت
 8. تیغ زدن و دایکات
 9. لب چسب یا منگنه
 10. بسته بندی
 11. آماده برای ارسال

کارتن های لمینتی در کجاها مورد استفاده قرار می گیرند؟

از مهم ترین مصارف کارتن های لمینتی، تولید جعبه و کارتن برای انواع میوه ها علی الخصوص برای کارتن میوه های صادراتی می باشد همچنین این کارتن ها برای بسته بندی محصولاتی که به شکستن حساس می باشند مانند لامپ و لوازم برقی مورد استفاده قرار می گیرد به طور کلی، هرگاه مشتری یک بسته بندی مقاوم و در کنار آن زیبا و جذاب نیاز داشته باشد، استفاده از جعبه‌های لمینتی پیشنهاد میشود.

 تولید کننده کارتن لمینتی

کارخانه کارتن سازی هما انواع کارتن های لمینتی را تولید می کند، مجموعه چاپ و بسته بندی کارخانه  تقریباً اکثر ماشین آلات تولید کارتن لمینتی از جمله دستگاه لیتوگرافی پلیت سترلاج فرمت، دستگاه دایکات، دستگاه سلفون کشی سایز بزرگ، دستگاه چاپ افست پنج رنگ لارج فرمت، دستگاه لمینت، تسمه، لب چسب، شیرینگ، منگنه می باشد.

جعبه های لمینتی

در واقع اضافه کردن یک سطح بر سطحی دیگر را لمینت می گویند که در صنعت کارتن سازی معمولا با افزودن مقوا بر روی سطوح کارتن لمینت ساخته می شود، جعبه های لمینتی را بر اساس مقوای به کار رفته در آن ها به انواع مختلفی تقسیم می کنند که رایج ترین آن ها شاما موارد زیر می باشد:

جعبه لمینتی 3 لایه:

این جعبه ها هم در انواع مختلف E فلوت، B فلوت و C فلوت و گاها A فلوت هستند. در کارتن های سه لایه، یک لایه فلوتینگ وجود دارد در حالی که دو سطح فیس وجود دارد و سطح چاپی هم روی یکی از سطوح فیس لمینت شده است.

جعبه لمینتی 5 لایه:

در این نوع کارتن دو سطح فلوتینگ وجود دارد که سه سطح فیس در میان آن ها قرار گرفته و همچنین لایه چاپی هم روی اخرین سطح فیس لمینت خواهد شد.

جعبه لمینتی سینگل فیس:

جعبه های سینگل فیس خود در انواع مختلف E فلوت، B فلوت و C فلوت تولید میشوند. این نوع جعبه ها از دو لایه فلوتینگ و زیره وجود داشته و یک لایه چاپ شده هم به صورت لمینت به آن میچسبد.

سوالات متداول در مورد کارتن لمینتی

کارتن لمینتی چیست؟

کارتن لمینتی از یک لایه اصلی تشکیل شده که لایه پایه جنس یک ورق نازک پلاستیک است. این لایه مانع جذب رطوبت شده. لایه میانی که در واقع لایه ضخیمی نیز می باشد از پایه کامپوزیت تشکیل شده است و لایه رویی نیز یک لایه تزئینی است که بسته به فرآیند تولید ممکن است این لایه ها کم و زیاد می شوند.

کارتن لمینتی یا همان کاغذ لمینت شده، یک نوع کارتن است که به یک یا هر دو سطح آن لایه‌هایی از مواد لمینت شده‌اند. لمینه کردن به افزودن یک لایه نازک از مواد چسبنده و شفاف (لایه لمینیت) به سطح کاغذ یا کارتن اطلاق می‌شود. این لایه لمینه معمولاً از مواد پلیمری مثل پلی‌اتیلن یا پلی‌پروپیلن ساخته شده است.

دستگاه لمینت کارتن چیست؟

دستگاه لمینت کارتن از نمونه تجهیزات صنعتی است که برای اعمال لایه لمینه به سطح کاغذ یا کارتن به کار می‌رود. این دستگاه‌ها به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک عمل می‌کنند و معمولاً در صنایع چاپ، بسته‌بندی، و تولید محصولات گرافیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. وظیفه اصلی این دستگاهها، اعمال یک لایه نازک از مواد لمینه به سطح کاغذ یا کارتن است.

چاپ کارتن لمینتی چگونه انجام می شود؟

چاپ کارتن لمینتی یک فرآیند تولیدی پیچیده است که از تجهیزات مخصوص و مواد مختلف برای ایجاد یک محصول نهایی با کیفیت بالا استفاده می‌کند.

در چاپ کارتن لمینتی صفحه کاغذ به دو قسمت مثبت و منفی تقسیم می شوند که صفحه مثبت جوهر که به روغن مخصوص آغشته است را دریافت کرده و آب را دفع می کنند صفحه منفی نیز وظیفه استخراج آب را انجام می دهد و جوهر را از صفحه مثبت حذف می کند.

Scan the code
Call Now Button