کارتن دایکاتی

کارتن دایکاتی چیست

کارتن دایکاتی چیست؟

کارتن دایکاتی در صنعت کارتن سازی، مدلی از کارتن ها در کنار کارتن لمینتی می باشد که اندازه و ابعاد از قبل مشخصی ندارند و از پیش تعیین نمی شود. کارتن های دایکاتی توسط دستگاهی به نام دایکات ساخته و تولید می شوند به همین دلیل کارتن های دایکاتی معمولا شکل عادی ندارند و همچنین به این نام معروف شده اند.

دایکات در لغت به معنی قالب و برش است، دایکات (Die Cutting) را می توان فرآیند برش انواع کارتن، کاغذ به شکل های خاص، ورقه های فلزی و پلاستیک با استفاده از دستگاه دایکات است که در کارتن سازی های پیشرفته و مدرن به شکل انبوه مورد استفاده قرار می گیرد. اولین بار در قرن نوزدهم دایکاتینگ در صنعت تولید کارتن کفش مورد استفاده قرار گرفت و به دلیل اینکه کیفیت بسیار خوبی داشت بعدها از آنها در صنعت چاپ ،  بسته بندی و کارتن پستی نیز به کار گرفته شد.

طرح های مورد نظر افراد با استفاده از دایکات به وسیله قالب بر روی بسته بندی هایی که نیاز به چاپ دارند اجرا خواهد شد به همین دلیل از دایکات برای خدمات پس از چاپ بر روی انواع کارتن نیز استفاده می شود، از این کار برای انواع طراحی مانند انواع لوگو شرکت استفاده می شود.

تماس

معنی مفاهیم در فرآیند دایکات

در طی فرآیند دایکات مفاهیمی وجود دارند که هر کدام از آنها تعاریف مخصوص به خود را دارند به عنوان مثال:

برش: برش دقیقی که دقیقا دور تا دور طرح چاپ انجام شود.

خط تا: در اصل به همان عمل تا کردن بدون هیچ ترک خوردگی گفته می شود.

عمل برجسته سازی: برای اینکه بتوانید بخشی از طرح چاپی را بر روی ورق چاپی باید برجسته سازی انجام دهید که همزمان با برش و خط تا بر روی طرح چاپی صورت می گیرد.

سوسه گیری: به عمل جدا کردن شیت از قالب  سوسه گیری می گویند.

یکی از مهم ترین مزایا که با استفاده از دایکات برای تولید کارتن می توان به اشاره کرد صرفه جویی در وقت است و همچنین شکل های نهایی به دست آمده از آن کاملا یکسان هستند. کارخانه های کارتن سازی می توانند در صنعت از دایکات ها استفاده کنند زیرا از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که باعث می شود محصول به بهترین شکل در درون آنها قرار بگیرد و به خوبی حفظ شود.

جعبه دایکاتی

همانطور که اشاره کردیم دایکاتی یکی از انواع کارتن های بسته بندی برای محصولات مختلف است که باعث زیبایی و جذابیت کالا می شود لازم به ذکر است بگوییم دستگاه های مختلفی در تولید جعبه دایکاتی استفاده می شود که عملیات و کارهای های متفاوتی را در جهت تولید کارتن بسته بندی دایکاتی در ابعاد، اندازه و شکل های مختلف انجام می دهد.

انواع قالب دستگاه دایکات برای تولید کارتن و جعبه دایکاتی

بالاتر گفتیم که برای تولید جعبه های دایکاتی در کارخانه هما کارتن از دستگاه های مختلفی استفاده می شود که ما قصد داریم آنها را به طور مختصر برای شما توضیح دهیم.

جعبه دایکاتی

دایکات پینگ پنگی:

دایکات پینگ پنگی به زبان انگلیسی Rail Cutting Machine گفته می شود این دستگاه از نظر ظاهری شبیه به میز پینگ پنگ است و نام دیگر این دستگاه ریلی است. دایکات رفت و برگشتی یا پینگ پنگی دارای دقت به نسبت متوسط بوده و اغلب برای کارتن های خیلی بزرگ استفاده می شود.

دایکات فکی: دایکات فکی همانند دستگاه دایکات پینگ پنگی برای کارتن هایی با اندازه متوسط استفاده می شود ولی دقت آن هم حدود 10 درصد از دایکات پینگ پنگی بالاتر است.

دایکات روتاری یا دوار:

از کاربرد های این نوع دستگاه دایکات ایجاد برش در مواد جنس سخت مانند فلزات می باشد زیرا در ساختار دایکات روتاری  یک سیلندر بسیار سنگین به کار رفته است که باعث ایجاد قدرت در انجام چنین برش هایی می شود. به این نکته توجه داشته باشید که علت نامگذاری دایکات روتاری یا دوار به علت شکل استوانه ای آن می باشد که با دیگر قالب دستگاه های دایکات متفاوت است زیرا آنها صاف و تخت می باشند از دیگر کاربرد مهم دیگر دستگاه روتاری برای مواقعی است که نباید سطح کارتن توسط تیغه برش داده شود همچنین دستگاه دوار در بین دستگاه ها و ماشین آلاتی که در کارخانه های کارتن سازی مورد استفاده قرار می گیرند، کمترین ضایعات را تولید می کند که از نظر اقتصادی به صرفه می باشد.

انواع دستگاه دایکات

امروزه تنوع زیادی از انواع دستگاه‌های دایکات در بازار موجود می باشد اما به طور کلی دستگاه های دایکات به سه دسته تقسیم بندی می شوند که در ادامه سه نمونه از دستگاه‌های دایکات را نام خواهیم برد و آنها را معرفی می کنیم:

دستگاه دایکات

دستگاه دایکات اتوماتیک:

از پیشرفته ترین نوع دستگاه های دایکات می توانیم به دایکات اتوماتیک اشاره کنیم که در بازار یافت می شود همچنین تمامی مراحل کار در آن به صورت کاملا اتوماتیک و بدون نیاز به حضور اپراتور انجام خواهد شد این دلیل باعث شده تا این دستگاه قیمت بالاتری نسبت به دستگاه های دایکات دیگر داشته باشد.

دستگاه دایکات نیمه اتوماتیک:

این دستگاه همانطور که از نامش پیداست در برخی از مراحل کار خود نیاز به حضور اپراتور دارد و در برخی مواقع نیاز دارد که توسط اپراتور تنظیم شد البته نیازی به حضور دائمی اپراتور در تمامی مراحل کار دستگاه نمی‌باشد از این‌رو این نوع از ماشین دایکات نسبت به نوع تمام اتوماتیک آن از قیمت مناسب‌تری برخوردار می باشد.

دستگاه دایکات دستی:

به دلیل اینکه در طی تمامی مراحل کار این دستگاه نیازمند حضور اپراتور می باشد از ساده‌ترین و ارزان‌ترین دستگاه های دایکات می باشد در واقع برای ایجاد برش‌های مورد نظر بر روی ورق‌ها نیز لازم است تا اپراتور ورق‌ها را در دستگاه جایگذاری نماید و سپس به ‌وسیله بالا و پایین کردن اهرم دستگاه به صورت دستی برش‌ها بر روی ورق‌ها اعمال شود.

ساخت کارتن دایکاتی

ساخت کارتن دایکاتی

برای ساخت کارتن دایکاتی در ابتدا باید تخته، کارتن یا تیغه های فلزی آن ساخته شوند بنابراین لازم است قالبی متناسب با شکلی که می خواهید کارتن داشته باشد ساخته شود؛ در مرحله ی بعدی ورق های مقوایی کنارهم روی یک قالب جاسازی می شوند

و کارتن ها را به شکل قالب های مورد نظر شکل می دهند که این مرحله به صورت خودکار توسط دستگاه دایکات کارتن انجام می شود.

خرید کارتن دایکاتی

امروزه خرید و فروش آنلاین کارتن های دایکاتی همانند دیگر اجسام امکان پذیر می باشد زیرا در زمان صرفه جویی شده و لازم به حضور فیزیکی افراد در محل تولید کارتن بسته بندی دایکاتی نیست. در ادامه به قیمت جعبه دایکاتی خواهیم پرداخت.

قیمت کارتن دایکاتی

به طور کلی، کارتن ها معمولا به دو صورت کارتن فلکسو و کارتن لمینتی تولید می شوند. در صنعت کارتن سازی می توان با روش های گوناگون ورق های کارتن را به جعبه های دلخواه مشتریان تبدیل نمود و از آنجایی که  از قالب های مخصوص برای تولید جعبه های دایکاتی استفاده می شود، کارتن های ساخته شده دارای برش های خیلی منظم، دقیق و زیبا هستند به همین دلیل است که نسبت به کارتن های ساده قیمت بالاتری دارند.

کاربرد کارتن های دایکاتی

عموما از کارتن های دایکاتی برای تولید کارتن های کفش، خرما، کارتن میوه های صادراتی، اسباب بازی ها و غیره استفاده می شود.  اگر کارتن مد نظر شما ساده است می توان آنها را به وسیله دستگاه های معمولی کارتن سازی تولید نمود زیرا در بسیاری از موارد کارتن های ساده نیازی به قالب ندارند و به راحتی ساخته می شوند.

مقایسه دستگاه های دایکاتی

هر کدام از دستگاه های دایکاتی  دارای توانایی های مختلف هستند و از قابلیت های خوبی برخوردار هستند لازم به ذکر است که دستگاه پینگ پنگی هنگام کار به دو نیروی انسانی نیاز دارد در حالیکه در دستگاه فکی یک نیروی انسانی نیز کافیست همچنین کارخانه های کارتن سازی باید مد نظر داشته باشند که خطرات ناشی از دستگاه پینگ پنگی به مراتب کمتر از دستگاه فکی میباشد زیرا افراد از فشار دستگاه ها دورترهستند ولی با همهی این توصیفات هر سه دستگاه بسیار کاربردی هستند که باعث شده اند تا صنعت بسته بندی نیز توسعه و پیشرفت زیادی داشته باشند.

عملکرد دستگاه دایکات چگونه است؟

عملکرد دستگاه های دایکات تقریبا ساده بوده و همین سادگی دلیل بر آن شده که در صنعت از محبوبیت زیادی برخوردار است. روش کار در این نوع دستگاه بدین‌صورت است که در ابتدا قالب‌های تیغه‌دار در اشکال مختلف و طبق نظر مشتریان بر روی دستگاه قرار گرفته و سپس این قالب‌ها از طریق دستگاه بر روی سطوح موردنظر کاربر که می‌تواند از جنس ورق کارتن، کاغذ، فلز و غیره  باشد فشار می‌آورد. فشار وارده توسط دستگاه بر روی ورق‌ها باعث می‌شود تا ورق‌ها شکل قالب را به خود بگیرند و در نهایت منجر به تولید محصول مورد نظر ما خواهد شد.

سوالات متداول

ابعاد تولیدی در کارتن دایکاتی چگونه است؟

محدودیتی در تولید ابعاد کارتن دایکاتی وجود ندارد و طبق ایده و سفارش شما در هر اندازه و طرحی که می خواهید قابل تولید است.

آیا کارتن های دایکاتی تجدید پذیر هستند؟

کارتن های دایکاتی از جنس مقوا هستند بنابراین این نوع جنس دارای قابلیت تجدید پذیری زیادی می باشد.

آیا کارتن های دایکات ضد آب هستند؟

به دلیل خاصیت مقوایی که دارند همچون دیگر کارتن های سلولزی در مقابل آب مقاوم نبوده و خراب می شوند.

Scan the code
Call Now Button