قالب در قالب سازی چگونه ساخته می شود؟


قالب در قالب سازی چگونه ساخته می شود؟

در حقیقت قالب سازی از نمونه خدمات در کارتن سازی بوده که به منظور قالب و تیغ زدن و برش و خط ‌تا و پرفراژ زدن به وسیله دستگاه دایکات و لترپرس انجام می شود. از قالب سازی برای بسته بندی و تولید جعبه و کارتن استفاده شده و عموما به دو روش دستی و  دستگاه لیزری انجام می شود. البته لازم به ذکر است که این قالب ها در اندازه های مختلف برای طرح های مختلف طراحی و تولید گردیده است.

ساختار قالب

ساختار قالب ها را می توان دو بخش اصلی تقسیم نمود. بخش اول که به عنوان سطح اصلی قالب شناخته است و نگهدارنده سایر اجزا آن، تخته های چند لایی می  باشد. این تخته از نوع مخصوصی بوده و تعداد لایه های آن از چهار لایه به بالاست و به دلیل تحت فشار بودن آن در هنگام استفاده از دستگاه لترپرس و تحمل فشار دائمی، باید دارای استحکام بالایی باشد. بخش دوم تیغه ها هستند، این تیغه ها دو کار اصلی را انجام می دهند. نوع اول برای برش و نوع دوم برای ایجاد خط تا ، استفاده می شود تا با ایجاد خط تا امکان  تا شدن جعبه راحت تر گردد. بنابراین وقتی مقوا یا کاغذ   برای قالب زنی، پس از انجام عملیات چاپ بین قالب و صفحه فشار قرار می گیرد، تیغه های برش مقوا را بریده و تیغه های خط تا فشار مناسب را وارد می کند تا بخش مربوط به خط تا به راحتی انجام گیرد. البته برای ایجاد خط ‌تا باید بین مقوا و سطح زیرین آن کمی برجستگی ایجاد شود تا تیغه عمل کرده و فشار وارد به مقوا محلی برای ایجاد خم داشته باشد. در نهایت پس از تیغ خوردن کار ، مقوای قالب خورده آماده است تا پوشال گیری شود. به گونه ای که بخش های اضافی موجود در کناره ها و سایر قسمت های اضافی از طرح اصلی جدا می شوند. این کار (پوشال‌گیری) هم بصورت دستی و هم به صورت ماشینی انجام می شود. در واقع قالب در قالب سازی از روی طرح جعبه   ساخته می شود. البته باید به نکته توجه داشته باشیم که برای ساخت قالب جعبه باید نقشه وجود داشته باشد. این نقشه همان گسترده یا طرح تیغ مربوط به طرح اصلی است که در آن محل برش و خط تا و محل یا محل های چسب زنی مشخص شده است. در نقشه یا گسترده یک جعبه یا کارتن مانند نقشه یک ساختمان ، تمام جزییات باید به طور دقیق مشخص شده باشد. هم چنین در روش های پیشرفته تولید، قبل از تولید آن، توسط نرم افزارهای سه بعدی، می توان تمام مراحل و نتیجه نهایی را بصورت مجازی مشاهده کرده و پس از بررسی و رفع اشکالات احتمالی، تولید نهایی را پیاده سازی نمود. از این رو نقشه یک جعبه باید توسط متخصص طراحی شود. به گونه ای که پس از ارائه طرح اولیه توسط گرافیست، متخصص آن را به زبان فنی تبدیل به نقشه خواهد کرد.

روش های ساخت قالب

برای ساخت قالب دو روش اصلی وجود دارد.

قالب سازی با روش دستی

در روش اول برای ساخت این قالب ها که روش سنتی یا دستی می باشد،  در آن ابتدا با استفاده از چاپ نقشه قالب  و چسباندن آن روی تخته مخصوص، با استفاده از اره مویی دستی یا اره مویی های صنعتی بزرگ، اقدام به برش خطوط مربوط به محل قرار گرفتن تیغه ها می نمایند. البته  در روش دستی برش و خم کردن این تیغه ها با ابزارهای معمولی بود که زمان زیادی می طلبید و دقت و ظرافت لازم را ندارد. اما با پیشرفت این بخش از صنعت، دستگاه هایی ساخته شده اند که فقط کافی است نقشه مربوط به طرح را به صورت دیجیتالی به دستگاه وارد کنیم تا برش ها و خم های لازم را با دقت بسیار بالا تولید کنند.

قالب سازی با برش لیزری

امروزه برای برش به جز کارتن دایکاتی، از دستگاه‌های پیشرفته لیزری که از سرعت و دقت بالایی برخوردارند، استفاده می نمایند. به گونه ای که  با وجود برش لیزری می‌توانیم به گوشه ها و خم هایی دست پیدا کنیم که با روش دستی امکان پذیر نمی باشد. حال پس از برش و آماده سازی تخته مخصوص، تیغه ها نیز طبق نقشه ها باید آماده شوند. این تیغه ها به صورت رول هستند و باید نسبت به نیاز، برش خورده، خم شوند و در محل خود روی تخته قرار گیرند. نکته جالب که وجود دارد این است که در هر دو روش تولید دستی یا لیزری مرحله نهایی با دست انجام می شود.به عبارتی جاسازی و قرار دادن تیغه ها در شیارهای ایجاد شده بر روی تخته باید دستی باشد. پس از جاسازی تیغه ها، قالب آماده است تا برای نصب روی دستگاه ارسال شود.

مطالب مرتبط:

کارتن سازی

صادرات کارتن

کارتن لمینتی

آشنایی با روش های چاپ کارتن

کارتن های منقسم

چسب مناسب بسته بندی

کارتن تلسکوپی

جعبه های لمینتی

چاپ فلسکو

انواع کارتن

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scan the code
Call Now Button