آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن


کارتن از جمله وسایل بسته بندی و محافظت از وسایل مختلف است. از این رو کیفیت و استقامت آن از ارزش و اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.  بنابراین برای اطمینان از کیفیت کارتن در کارخانه کارتن سازی باید بر روی آن و در زمان آماده سازی آزمایشات مختلفی را انجام داد.

بنابراین در این بخش به بررسی تست های مختلف برای تعیین کیفیت کارتن خواهیم پرداخت.

آزمون های ساخت کارتن

در مجموع آزمون و تست کارتن در دو سطح کلی انجام می شود. یکی قبل از ساخته شدن کارتن و زمانی که با ورق مسطح آن سر و کار داریم و دیگری برای زمانی است که کارتن به طور کامل مونتاژ شده است.

نمونه برداری

برای انجام نمونه برداری باید تعدادی کارتن به صورت کاملا تصادفی انتخاب گردد. البته لازم به ذکر است که  وقتی صحبت از انتخاب تصادفی می شود باید به گونه ای عمل کرد تا هر کارتن در زمان انتخاب، شانس برابر داشته باشد.

در ضمن برای نمونه برداری در کم ترین حالت 10 و در بیشترین حالت 40 عدد نمونه برای انجام آزمایش نیاز خواهیم داشت.

نمونه ھای انتخاب شده  را باید کاملا صاف و بدون فشردگی نگه داری و محافظت نمود، و از تابش مستقیم نور خورشید ، مایعات یا ھر چیزی که باعث تغییر آن ھا شده، کاملا دور نگه داشت.

در ادامه هم لازم است که برای هر نمونه کد جداگانه ای مشخص کرده و جزئیات کامل از نمونه برداری را ضمیمه آن کنیم.

تعین وزن نمونه ها

در حقیقت معیار تعیین وزن برای ورق کارتن گرماژ، یعنی وزن یک متر مربع از آن می باشد. برای به دست آوردن گرماژ باید وزن ورق کارتن را با در نظر گرفتن نیم گرم اختلاف اندازه گیری کرده و سپس بر مساحت ورق ( حاصل ضرب طول در عرض ورق) تقسیم نمود.

هم چنین  شرایط محیطی در زمان اندازه گیری وزن کارتن با توجه به استاندارد EN 20 187 باید در دمای 23 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی 50 درصد باشد.

در نهایت هم باید گزارشی برای اندازه گیری وزن ها تهیه نمود. تا در این راستا نتیجه گیری کاملا استاندارد باشد.

تعین ضخامت ورق کارتن

برای تعیین ضخامت ورق کارتن علاوه بر ایجاد شرایط محیطی استاندار EN 20 187 باید ورق نمونه هم بدون هیچ گونه آسیب و اختلالی باشد و ابعاد ورق از 500 سانتی متر مربع کم تر نباشد .(حداقل حدود 20 در 25 سانت باشد)

علاوه بر موارد گفته شده ورق مورد نظرباید توسط یک دستگاه تحت فشار ثابت و یکنواخت 20 کیلو پاسکال قرار گیرد و سپس توسط کولیس یا میکرومتر های دیجیتالی ضخامت ورق اندازه گیری شود.

البته موارد ذکر شده مقدماتی برای آزمون های اصلی می باشد. تست هایی مانند مقاومت ترکیدگی، مقاومت دربرابر سوراخ یا به عبارتی پانچ، میزان جذب آب، مقاومت در برابر خردگی لبه و سطح، میزان مقاومت در برابر چسب مایع و رول های چسب باید بر روی ورق مقوا انجام شود.

برای هر یک از آزمون ها دستگاه و روش مخصوصی تعریف شد است تا یک معیار یکسان برای تست ورق انواع کارتن مانند کارتن دایکاتی ، کارتن لمینتی و کارتن های چندلایه در سراسر جهان وجود داشته باشد.

آزمون های مخصوص کارتن مونتاژ شده

در واقع کارتن های مونتاژ شده را در دو حالت پر و خالی مورد آزمایش قرار می دهند.

به گونه ای که کارتن خالی صرفا به منظور میزان مقاومت فشاری مورد آزمایش قرار می گیرد.

ولی کارتن های پر را در چند حالت تست لرزش، تست سقوط از ارتفاع، تست ضربه افقی و تست قدرت اتصالات کارتن انجام می دهند.

تست کارتن خالی

برای انجام این تست باید کارتن خالی را در بین دو صفحه مسطح قرار داده و فشار را به صورت منظم و تدریجی اعمال نمود تا کارتن متلاشی شود. به طوری که مقدار حداکثر فشار قبل از متلاشی شدن کارتن، معیاری برای تحمل فشار کارتن خواهد بود.

تست کارتن پر

و اما برای تست کارتن پر، بهتر است با محصول نهایی که قرار است در آن قرار گیرد پر شود. ولی اگر این کار به دلایل مختلف امکان پذیر نبود، باید مراحل تست شبیه سازی گردد. به این صورت که کارتن با جسمی با همان وزن، حجم و مرکز ثقل مشابه پر گردد.

بنابراین با توجه موارد ذکر شده، می توان از کیفیت کارتن اطمینان خاطر پیدا کرده و بتوان نوع کارتن را با توجه به کاربردی که برای آن در نظر گرفته می شود، به راحتی انتخاب نمود. مجموعه هما کارتن تمامی موارد گفته شده در بالا در هنگام ساخت کارتن در نظر میگیرد و روند تولید را در تمام مراحل تست کیفیت میکندو

مطالب مرتبط:

صادرات کارتن

آشنایی با روش های چاپ کارتن

کارتن های منقسم

چسب مناسب بسته بندی

کارتن تلسکوپی

جعبه های لمینتی

چاپ فلسکو

انواع کارتن

فلوت کارتن

ورق کارتن

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scan the code
Call Now Button