بررسی مشخصات کارتن مواد غذایی

در حقیت کارتن مناسب برای بسته بندی  مواد غذایی، صادرات کارتن و دیگر موارد مصرفی باید از ویژگی های خاصی برخوردار باشد. چرا که این محصولات در مقابل آلودگی ها و شرایط محیطی بسیار آسیب پذیر بوده و سلامت مصرف کننده را هم به خطر می اندازد.

از این رو مواد غذایی را نمی توان با هر نوع کارتنی بسته بندی نمود و برای کارتنسازی این محصولات باید استاندارد های لازم در نظرگرفته شود.

بنابراین به منظور افزایش سطح آگاهی افراد در این مقاله شما را با استاندارد کارتن مواد غذایی آشنا خواهیم کرد.

بررسی استانداردهای کارتن های بسته بندی

در درجه اول برای بسته بندی مواد غذایی نظیر جعبه پیتزا و فست فود ، جعبه کیک و شیرینی ، دیس مقوایی کترینگ و رستوران، صفحه کیک، جعبه دارو و غیره باید از مقواهای بهداشتی استفاده نمود.

در ضمن باید کارتن های بهداشتی در زمان تولید توسط دستگاه های مختلف تست و بررسی شوند. به گونه ای که در مراحل مختلف تولید موارد زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

  • مقاومت لبه ورق مقوا در برابر فشار
  • میزان مقاومت کارتن توخالی در برابر فشار
  • مقاومت فلوت در برابر فشار
  • مقاومت کاغذ در برابر ترکیدگی
  • مقاومت کاغذ در برابر کشش
  • میزان رطوبت کاغذ
  • میزان جذب آب توسط کاغذ

در نهایت کارتن هایی که دارای این استاندارد باشند و از مقوای بهداشتی هم تولید گردند، از استانداردهای لازم برای بسته بندی محصولات غذایی برخوردار می باشند.

معیارهای مهم برای بسته بندی مواد غذایی

همان طور که گفته شد بسته بندی مواد غذایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. زیرا بسته بندی صحیح این محصولات ارتباط مستقیم با سلامت مصرف کننده خواهد داشت.

از این رو تولید کنندگان مواد غذایی برای ارائه و بسته بندی محصولات خود باید موارد زیر را در نظر داشته باشند.

جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی

در واقع گرما، نور و رطوبت از عوامل اصلی برای فاسد شدن مواد غذایی می باشند. از این رو بسته بندی اصولی این محصولات باید به گونه ای باشد که آن ها را در برابر این عوامل محافظت نماید.

زیبایی و جذابیت بسته بندی مواد غذایی

یکی دیگر از اصول بسته بندی برای مواد غذایی مختلف استفاده از طرح های زیبا و خلاقانه است. تا با این روش بتوان نظر مصرف کننده را با این نوع بسته بندی جذب کرده و فروش محصول در میان رقبا و محصولات مشابه رشد چشمگیری داشته باشد.

قابلیت باز شدن آسان بسته بندی

از دیگر معیارهای مهم برای بسته بندی صحیح مواد غذایی، قابلیت باز شدن صحیح و آسان آن می باشد. به گونه ای که افراد بتوانند به راحتی و بدون نیاز به وسایل جانبی، بسته بندی محصول را باز کنند و از آن استفاده نمایند.

جابه جایی آسان مواد غذایی

در حقیقت مواد غذایی باید به گونه ای بسته بندی شوند تا بتوان آن ها را به راحتی  و کاملا بهداشتی جا به جا نمود. در ضمن کارتن بسته بندی مواد غذایی باید به صورتی طراحی شوند که بتوان آن ها را به خوبی  در ماشین های باربری یا در داخل بسته بندی های بزرگ تر جای داد.

درج ویژگی های محصول بر روی کارتن بسته بندی

در واقع کارتن بسته بندی مواد غذایی باید به گونه ای طراحی شود تا تولید کننده بتواند اطلاعات دقیقی از محصول را نظیر مشخصات، مواد تشکیل دهنده،  تاریخ تولید، تاریخ انقضا، نحوه مصرف و نوع نگهداری از آن را بر روی بسته بندی درج نماید.

سخن آخر

در این مقاله  به اصول مهم و اساسی در بسته بندی مواد غذایی  اشاره نمودیم اما باید به یاد داشته باشیم که علاوه بر موراد ذکر شده نکات دیگری هم وجود دارد که در زمان انتخاب کارتن مواد غذایی در نظر گرفت چرا که هر نوع ماده غذایی با توجه یه شرایط نگهداری باید بسته بندی مخصوص به خود را داشته باشد.

از این رو برای اطمینان خاطر بهتر است کارتن مربوط به بسته بندی مواد غذایی را از فروشندگان و تولید کنندگان معتبر خریداری نمود تا در این راستا کیفیت، قیمت و سلامت کارتن بسته بندی تضمین گردد.

مطالب پیشنهادی:

کارتن لمینتی

کارتن دایکاتی

کارتن سازی

کارتن پستی

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scan the code
Call Now Button