در واقع از دیگر پارامترهای مهم و تعین کننده کیفیت کارتن شامل ، لایه فلوت، جنس و تنوع تولید آن می باشد. به گونه ای که کاغذ فلوت در کارخانه کارتن سازی که همان صفحات موج دار در ورق کارتن می باشد، به دو روش SC به مفهوم تولید نیمه شیمیایی یا WBF به مفهوم تولید از مواد صد در صد بازیافت تولید می گردد. البته لازم به ذکر است، فلوتی که از طریق واکنش نیمه شیمیایی و از چوب تهیه می شود مقاوم تر از دیگر گونه های فلوت می باشد. حال می توان فلوت ها را با توجه به اندازه ارتفاع موج آن ها به دسته های A، B، C، E، F تقسیم بندی نمود. فلوت A با ارتفاع تقریبی 4.5 الی 5 میلی متر بیشترین ارتفاع را به خود اختصاص داده است و فلوت F با ارتفاع تقریبی 0.8 میلی متر از کم ترین ارتفاع برخوردار می باشد. البته مصرف این دو مدل فلوت گروه A  و گروه F در صنعت بسته بندی به ندرت اتفاق می افتد. بنابراین در ادامه به مهم ترین انواع فلوت یعنی مدل های B ،C ، E خواهیم پرداخت و به خاصیت هریک از آن ها اشاره خواهیم کرد.

کارتن سه لایه با فلوت E

فلوت E دارای ضخامتی حدود 1 الی 1.5میلی متر بوده و در طول یک متر حدود 300 عدد کنگره یا به عبارتی تعداد گام بین موج های آن وجود دارد. ورق این فلوت برای مصارفی که مقاومت ارتعاشی لازم را ندارد و از طرفی در برابر شکنندگی (مقاومت فشاری یا مقاومت به له شدگی) نیاز به مقاومت داشته باشد،  گزینه مناسبی خواهد بود. کیفیت چاپ فلکسو  بر روی کارتن با فلوت E، به دلیل مقاومت به له شدگی آن، بهتر از دیگر نمونه های فلوت بوده که ارتفاع زیادتری دارند.

کارتن سه لایه با فلوت B

فلوت B از نمونه های متداول انواع ورق های کارتن برای بسته بندی محصولات مختلف می باشد. ارتفاع ایجاد شده با این فلوت حدود 3 میلی متر بوده و تعداد گام آن در یک متر حدود 135 عدد خواهد بود. البته این فلوت با توجه به این که از نظرمقاومت به له شدگی (مقاومت فشاری) و هم از نظر مقاومت ارتجاعی حالت متوسطی در بین فلوت های دیگر دارد، به همین دلیل بهترین عملکرد را در بین بسته بندی های دیگر از خود نشان می دهد.

کارتن سه لایه با فلوت C

ارتفاع ایجاد شده با  فلوت C حدود 3.5 الی4  میلی متر بوده و تعداد گام های آن در یک متر، حدود 125 عدد خواهد بود. فلوت C مقاومت ارتجاعی بیشتری نسبت به فلوت B دارد. اما خرد شدن آن هم آسان تر از دیگر  گونه های کارتن می باشد. زیرا مقاومت فشاری فلوت C ضعیف تر است. در نتیجه برای حمل محصولات شکننده مانند اقلام شیشه ای در صورتی که وزن محصول کم باشد گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

کارتن پنج لایه با فلوت BC

ترکیب دو فلوت B  و C در کارتن های پنج لایه، ضخامتی حدود 6  تا 7 میلی متر را برای ورق کارتن ایجاد خواهد کرد. این ترکیب باعث می شود تا در تمام سطح  کارتن،  عملکرد بسیار خوبی از خود نشان دهد و آن را برای حمل و نقل محصولاتی نسبتا سنگین که سطح بالاتری از حفاظت را نیاز دارند، ایده آل نماید. در وقع این نمونه از ورق های کارتن برای حمل و نقل محصولات شکستنی ظریف  بسیار مناسب می باشد. البته مصرف این ترکیب محدود نبوده و برای بسیار از محصولات سنگین شکستنی یا معمولی نیز کاربرد دارد.

کارتن پنج لایه با فلوت BE

کارتن با فلوت EB دارای ضخامت 4 الی 4.5 میلی متر می باشند و با توجه به نوع نام گذاری این دسته از فلوت ها، نشان می دهد که این ورق، از ترکیب فلوت های E و B ساخته شده است. اما وجود فلوت ریز E  در ساختار ورق کارتن باعث شده تا کارتن از مقاومت فشاری خوبی برخوردار گردد و در ضمن چاپ بر روی آن هم بسیار مطلوب گردد. از طرفی  استفاده از فلوت نسبتا درشت  B، منجر می گردد تا کارتن از مقاومت ارتجاعی یا له شدن  بسیار خوبی برخوردار گردد. بنابراین کارتن با فلوت EB برای بسته بندی و حمل و نقل  محصولات نسبتا سنگین ایده آل خواهد بود.

کارتن هفت لایه با فلوت  BCE

با کارتن هفت لایه و با فلوت BCE می توان سنگین ترین محصولات را بسته بندی و حمل و نقل کرده و عموما از این نوع کارتن به منظور حمل و نقل صادراتی استفاده خواهند کرد. البته لازم به ذکر است که در این ترکیب عموما فلوت E رابه سمت لایه و آستر خارجی کارتن قرار می دهند.

بررسی فلوت ها بر اساس مقاومت آن ها

مقاومت به فشردگی ورق:

مقاومت و تحمل فشار عبارت است از حداکثر نيروی لازم برای فشردگی ورق کارتن، این پارامترمتناسب با وزن و حجم کارتن خواهد بود. به گونه ای که هرچه مقاومت به فشار کارتن بیشتر باشد شکنندگی آن کم تر می گردد. در نتیجه فلوت هایی که ارتفاع یا ضخامت کم تری دارند، مقاومت فشاری بهتری خواهند داشت.

خاصيت بالشتی (ارتجاعی)

در واقع این یک خاصيت فيزیکی مهم برای محصولات شکستنی بوده که باعث می شود در اثر ضربه، ورق مرتعش و از فشار حاصل از ضربه جلوگيری کند. در ضمن باید به این نکته توجه داشت که فلوت ها با ارتفاع بیشتر مقاومت ارتجاعی بیشتری خواهند داشت.

مطالب مرتبط:

صادرات کارتن

کارتن لمینتی

کارتن دایکاتی

کارتن های منقسم

چسب مناسب بسته بندی

کارتن تلسکوپی

جعبه های لمینتی

چاپ فلسکو

انواع کارتن

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scan the code
Call Now Button