آشنایی  با چسب مناسب بسته بندی کارتن

یکی دیگر از موارد مهم و کاربردی در صنعت کارتن سازی استفاده از چسب مناسب جهت بستن و پلمپ  کردن درب کارتن ها می باشد.

از این رو در این بخش به بررسی ویژگی چسب های مناسب برای بسته بندی انواع کارتن خواهیم پرداخت.

چسب کارتن چیست؟

زمانی که می خواهیم اقدام به پلمپ و بسته بندی کارتن نماییم، به یاد نوار چسب های پهنی می افتیم که  در عرض های 5 سانتی ، 6 سانتی، 7 سانتی ، 10 سانتی متر موجود می باشند.

البته لازم به ذکر است، این نوع نوار چسب ها بسیار پرکاربرد می باشند اما از آن ها بیشتر به منظور چسباندن و پلمپ کارتن های صنایع مواد غذایی و اسباب کشی منزل یا محل کار استفاده می شود.

در واقع این نوار چسب های عریض که در میان عموم مردم با نام هایی چون چسب پهن، چسب شیشه ای، چسب کارتن و چسب کریستال هم شناخته شده اند، از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار می باشند و اصولا به عنوان یک چسب فشاری قوی در صنعت کارتن سازی و بسته بندی به شمار می آیند.

راهنمای انتخاب صحیح چسب

در حقیقت باید به این نکته توجه داشت که انتخاب صحیح نوار چسب پهن برای چسباندن کارتن و بسته بندی صحیح کارتن در زمان انتقال و جابجایی کارتن ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

از این رو چسباندن کارتن ها باید به گونه ای انجام گیرد که در حین انتقال و جا به جایی، درب کارتن ها باز نشده و محتویات داخل  بسته بندی دچار آسیب نشوند و نوار چسب پهن مورد استفاده، از مقاومت و چسبندگی بالایی برخوردار باشد.

با توجه به مطالب گفته شده انتخاب چسب مناسب برای بسته بندی کارتن بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا چسب پهن کارتن نامناسب، به درستی عمل نکرده و درب بسته بندی را به راحتی رها می کند.

بنابراین در زمان انتخاب چسب مناسب کارتن باید به مواردی نظیر جنس کارتن، وزن کارتن، ابعاد کارتن و میزان  چسبندگی چسب توجه ویژه نمود.

نکات مهم برای انتخاب چسب مناسب

همان طور که گفته شد، برای انتخاب چسب مناسب باید به مواردی چون جنس، ابعاد و وزن کارتن توجه نموده و در زمان استفاده باید میزان چسبندگی چسب را هم در نظر گرفت.

به عنوان نمونه:

کارتن هایی از جنس لمینه کیفیت بسیار بالایی داشته و از این رو چسب به خوبی به آن ها می چسبد.

در حالی که کارتن های پرز دار از لحاظ چسبندگی ضعیف عمل کرده و امکان باز شدن درب کارتن  بعد از استفاده از نوار چسب های پهن وجود دارد. در نتیجه برای رفع این مشکل، بهتر است برای کارتن های پرز دار، چسب های قوی تر با میکرون بالاتر استفاده نمود.

هر چه کیفیت چسب بهتر باشد، میکرون چسب بالاتر بوده و چسبندگی قوی تری خواهد داشت.

البته لازم به ذکر است، در زمان استفاده از چسب های پهن، به فصل استفاده و شرایط آب و هوایی هم توجه ویژه داشته باشید. چرا که در فصل سرما و به خصوص در زمستان بهتر است از چسب شیشه ای با میکرون 40 و بالاتر استفاده نمود.

انواع چسب کارتن برای بسته بندی

چسب پهن با توجه به نوع کاربرد و شکل ظاهری از تنوع بسیار بالایی برخوردار می باشد که  در ادامه به معرفی برخی از نمونه های پرکاربرد آن می پردازیم.

چسب پهن شفاف:

این دسته از چسب ها، در دسته چسب های پلی پروپیلنی قرار گرفته و از قدرت چسبندگی خوبی برخوردار می باشند.

چسب پهن شیشه ‌ای:

این نوع چسب پرکاربرد از مقاومت خوبی برخوردار بوده و به راحتی پاره نمی شود. در ضمن استفاده از آن بسیار راحت بوده و به آسانی باز می شود.

البته می توان  چسب های پهن را بر اساس میزان ضخامت آن ها که با واحد میکرون مشخص می شود، دسته بندی نمود. به طوری که هر چه میزان ضخامت چسب بیشتر شود، استحکام و مقاومت چسب هم افزایش خواهد یافت.

از سویی دیگر چسب ها بر اساس عرض و طول هم با یکدیگر تفاوت هایی دارند و به صورت استاندارد در عرض های 5، 6، 7 و 10 سانتی متر و با طول های 90 ، 500 و 1000 یاردی موجود می باشند.

مطالب پیشنهادی:

کارتن لمینتی

کارتن دایکاتی

صادرات کارتن

نکات مهم برای استفاده از چسب برای بسته بندی کارتن

زمان استفاده از نوار چسب های پهن باید موارد زیر را در نظر داشته باشید.

  • در واقع این نوع چسب ها، در دسته چسب های فشاری قرار گرفته اند. از این رو در زمان استفاده باید فشار یکنواختی بر تمام سطح چسب وارد شود. در نتیجه به منظور بهبود و تداوم چسبندگی توصیه می شود تا از ماشین های نیمه اتوماتیک و اتوماتیک چسب زن كارتن استفاده نمود تا فشار یکنواخت و قابل تنظیمی به چسب وارد شود.
  • با افزایش وزن و بزرگ تر شدن ابعاد کارتن، استفاده از چسب های قوی تر توصیه می شود. به گونه ای که برای کارتن های 5 لایه و یا بیشتر نیاز به چسب های بسیار قوی خواهیم داشت.
  • در زمان استفاده از چسب باید به دمای محیط هم توجه ویژه نمود. چرا که قدرت چسبندگی این محصولات در دمای کمتر از -5 درجه و بالای 50 درجه سانتی گراد به طور چشمگیری کاهش یافته و عملکرد خوبی از خود نشان نمی دهند.

سخن آخر

موارد ذکر شده کمک زیادی به یک بسته بندی خوب و مطمئن می نماید. چرا که در کنار انتخاب یک کارتن مناسب جهت مواردی چون اسباب کشی و جا به جایی وسایل، نیاز به استفاده از چسب های پهن قوی و مستحکم خواهیم داشت.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scan the code
Call Now Button