امروزه قیمت کارتن هم مانند سایر اقلام با نوسانات بازار و ارز دستخوش تغییرات زیادی شده است البته این تغییرات قیمت به عوامل زیادی نظیر تغییرات قیمت کاغذ، خدمات چاپ و سایر عوامل وابسته در صنعت کارتن سازی بستگی دارد.

اما باید به این نکته توجه داشت که قیمت تمام شده کارتن بر خلاف دیگر اقلام بسته بندی مانند جعبه های چوبی، پلاستیکی، فلزی و شیشه ای بسیار مقرون به صرفه می باشد. چرا که کارتن های بسته بندی از کالای شما به خوبی محافظت کرده و هم چنین برای محیط زیست هم زیان بار نخواهند بود.

البته لازم به ذکر است که قیمت گذاری برای هر کارتن مطابق با فاکتورهای مشخص و قوانین تعیین شده ای محاسبه می گردد که در ادامه و بالا رفتن سطح آگاهی افراد به عوامل تاثیر گذار بر قیمت کارتن و نحوه محاسبه آن خواهیم پرداخت.

نحوه محاسبه قیمت کارتن

برای محاسبه قیمت کارتن باید ابعاد کارتن و نوع ورقی که برای ساخت آن استفاده می شود را در نظر گرفت.

فرمول قیمت ورق کارتن

ورق استفاده شده برای تولید کارتن از طریق فرمول زیر محاسبه می شود.

طول کارتن × عرض کارتن × قیمت ورق خام کارتن = قیمت ورق کارتن

البته برای تولید طول و عرض کارتن هم باید به صورت زیر عمل کرد.

فرمول محاسبه طول کارتن

(طول × ۲ + عرض +عرض + ۴ = طول کل کارتن )

فرمول محاسبه عرض کارتن:

(ارتفاع + عرض = عرض کارتن )

البته برای محاسبه قیمت تمام شده کارتن باید قیمت کارتن را به هزینه های تولید و هزینه چاپ اضافه کرد.

بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت کارتن

در حقیقت عوامل بسیار زیادی بر روی قیمت تمام شده کارتن تاثیر گذار می باشند که در ادامه برخی از مهم ترین آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ابعاد کارتن

در واقع برای محاسبه قیمت کارتن باید به ابعاد کارتن و میزان مقوایی که برای ساخت آن استفاده شده است توجه ویژه داشته باشید.

نوع کارتن

برخی از کارتن ها به صورت ساده تولید می شوند به گونه ای که برای محاسبه قیمت آن ها فقط باید مقدار کارتن مصرف شده را در نظر گرفت و از آن جایی که دور ریز چندانی ندارند،  از قیمت بالایی برخوردار نبوده و محاسبه قیمت آن ها کار دشواری نخواهد بود.

در حالی که  برای کارتن هایی نظیر هارد باکس، کارتن دایکاتی یا کارتن لمینتی به دلیل خدمات بیشتر و کیفیت بالاتری که دارند، قیمت تمام شده بیشتری هم برای آن ها در نظر گرفته می شود.

تعداد لایه های کارتن

کارتن ها بر اساس میزان استحکامی که دارد با تعداد لایه های مختلفی  ساخته می شوند. به این صورت که هر چه تعداد لایه های کارتن بیشتر شود بر افزایش استحکام و کیفیت و قیمت آن تاثیرمستقیم خواهد گذاشت. البته لازم به ذکر است معمول ترین کارتن های موجود در بازار بیشتر 3 لایه، 5 لایه و در بعضی موارد 7 لایه می باشد.

نوع کاغذ فلوت کارتن

در حال حاضر مقواهای موج دار یا فلوت در سه اندازه نسبی نازک، متوسط و ضخیم تولید می شوند که ضخامت هر کدام از آن ها بر استحکام کارتن و قیمت ورق کارتن به صورت مستقیم تاثیر گذار خواهد بود.

نوع چاپ بر روی کارتن

امروزه بر روی کارتن های بسته بندی از موارد مختلفی نظیر چاپ فلکسو، چاپ سیلک و چاپ افست برای معرفی محصول و شرکت تولید کننده استفاده می کنند. در واقع هر کدام از این نوع چاپ ها از کیفیت و ویژگی های متفاوتی برخوردار می باشند که بر روی قیمت تمام شده کارتن تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت.

تعداد رنگ بر روی کارتن

از دیگر عوامل مهم برای قیمت گذاری بر روی کارتن، توجه به تعداد رنگ های استفاده شده بر روی آن می باشد. به گونه ای که هر چه تعداد رنگ های استفاده شده بر روی کارتن بیشتر شود و یا از رنگ های ترکیبی استفاده گردد، قیمت بیشتری برای آن در نظر گرفته می شود.

سخن آخر

البته باید به این نکته اشاره کرد که علاوه بر موارد ذکر شده،  نحوه سفارش و خرید کارتن از تولیدکنند گان مختلف برای صادرات کارتن هم بر روی قیمت نهایی کارتن های بسته بندی تاثیر بسزایی می گذارد یا هم چنین خرید کارتن به صورت عمده یا سفارش کارتن در حجم انبوه به تولید کنندگان معتبر می توان قیمت نهایی کارتن را به طور چشمگیری کاهش دهد.

از این رو خرید یا سفارش کارتن از تولید کنندگان معتبر و با اصالت مانند هما کارتن می تواند گزینه بسیار خوبی برای خرید مقرون به صرفه برای کارتن های زیبا و با کیفیت باشد.

مطالب پیشنهادی:

کارتن پستی

کارتن لمینت

صادرات کارتن به عراق

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scan the code
Call Now Button