آشنایی با روش های چاپ کارتن

چاپ بر روی کارتن های بسته بندی در صنعت کارتن سازی از تنوع بالایی برخوردار می باشد و به روش های مختلفی انجام می گیرد که با توجه به نیاز مشتری  یکی از روش ها تعریف  شده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

از این رو به منظور افزایش سطح آگاهی افراد در ادامه این مقاله به بررسی برخی از روش های چاپ کارتن خواهیم پرداخت.

چاپ کارتن با روش فلکسوگرافی

در این نوع چاپ،  طرح مورد نظر به صورت مستقیم و با کمک دستگاه فلکسوگرافی بر روی نمونه های مختلف از بسته بندی پیاده سازی می گردد.

در روش فلکسوگرافی چاپ کارتن از کلیشه هایی با جنس ژلاتینی ( همانند مهرهای ژلاتینی ) استفاده می شود. به گونه ای که در این روش نقش و طرح برجسته با کارتن و جعبه در تماس مستقیم قرار گرفته و طرح بر روی آن پیاده سازی می شود.

این نوع از چاپ، بسیار راحت می باشد و برای چاپ بر روی کارتن های لایه ای گزینه بسیار مناسبی است. از این رو برای درج لگو و مشخصات شرکت بر روی بسته بندی ها از این نوع  چاپ استفاده می شود.

البته لازم به ذکر است این نوع چاپ کارتن عموما برای چاپ نوشته ها به صورت تک رنگ ، دو یا سه رنگ و بر روی کارتن های سفید یا قهوه ای رنگ انجام می شود و برای چاپ عکس گزینه مناسبی نخواهد بود.

از دیگر مزایای آن می توان به سرعت بالا، امکان تولید در حجم بالا، توانایی چاپ بر روی سطوح ناهموار و چند لایه، ماندگاری بالا و هزینه مناسب اشاره نمود.

چاپ افست روی کارتن

این نوع چاپ که با عنوان چاپ مسطح هم شناخته شده است، یکی از نمونه های رایچ چاپ بر روی انواع بسته بندی می باشد. در واقع چاپ افست روی کارتن از رونق و کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. البته باید به این نکته توجه داشت که چاپ  افست در حجم بالا تولید نشده و بر روی سطوح صاف بدون هیچ گونه برجستگی یا فرو رفتگی انجام می شود.

در این روش چاپ دو لاستیک استوانه ای آغشته به رنگ بر روی کارتن فشار داده داده می شوند.

از آنجا که این چاپ برجستگی یا فرورفتگی ندارد به رابط (زینک) چاپ مسطح نیز موسوم است.

در این نوع چاپ از دو نوع رنگ پنتون و  CMYK   استفاده می شود.

رنگ CMYK    

این نوع رنگ متشکل از چهار رنگ پایه فیروزه ای، ارغوانی ، زرد و سیاه می باشد. البته از ترکیب این چهار رنگ اصلی که به راحتی روی کارتن های بسته بندی می نشیند، می توان 256 رنگ جدا و همین طور میلیون ها رنگ ترکیبی به وجود آورد.

رنگ پنتون  

این نوع رنگ از طیف های مختلفی ساخته شده و وظیفه زیبا سازی بسته بندی ها را بر عهده دارد.

چاپ لمینتی کارتن بسته بندی

این نوع از چاپ که با عنوان چاپ لمینتی شناخته شده است از کیفیت بالایی برخوردار بوده و در موارد زیادی استفاده می گردد. به همین منظور برای عموم  بسته بندی های کارتن صادراتی از چاپ  لمینتی و در تیراژ بالا استفاده می نمایند.

برای اجرای این نوع چاپ بر روی کارتن بسته بندی باید یک لایه چاپ شده با رنگ و طرح دلخواه را با لایه ای نایلونی یا سلفونی بر روی کارتن بسته بندی چسباند.

در واقع با این روش چاپ، کارتن های بسته بندی تبدیل به کارتن های لمینتی درخشان تر و مقاوم تر می گردند.

چاپ کارتن به روش سیلک

این نوع از چاپ که به صورت مستقیم بر روی انواع بسته بندی های انجام می شود از ساده ترین و ارزان ترین روش های موجودی بودده که معمولا به صورت تک رنگ یا در دو رنگ مجزا اجرا می شود.

در اجرای چاپ سیلک، رنگ با استفاده از شابلون و غلتک های مخصوص بر روی مقوا پیاده سازی شده و از مزایای آن می توان به دوام و کیفیت بالای آن بر روی انواع سایز ورق از بزرگ تا کوچک اشاره نمود.

چاپ جوهر افشان ( Inkjet Printing )

چاپ جوهر افشان از نمونه چاپ های دیجیتالی بر روی انواع کارتن های بسته بندی می باشد و از مزایای آن می توان به،  مقرون به صرفه بودن و سرعت بالای چاپ اشاره نمود.

در واقع برای اجرای این نوع چاپ نیازی به تماس مستقیم جوهر افشان با سطح مورد نظر نخواهیم داشت. از این رو از چاپ چوهر افشان می توان برای سطوح منحنی هم استفاده نمود.

چاپ متالایز

یکی دیگر از روش های نوین چاپ بر روی کارتن های بسته بندی، چاپ متالایز می باشد. و از آن جایی که این نوع چاپ از کیفیت بالا و زیبایی منحصر به فردی برخوردار می باشد، از آن بر روی بسته بندی کالاهای خاص استفاده می گردد.

در این روش از چاپ، از کاغذ مخصوصی که شامل لایه متالیکی با کوتینگ ژلاتینی می باشد، استفاده شده است. در واقع وجود این لایه باعث می شود تا جوهر به خوبی روی سطح قرار گیرد.

جنس این لایه نازک متالیکی ، عموما از جنس آلومینیوم با ظاهری براق و درخشنده است و از مزایای آن می توان به کیفیت بالای رنگ و وضوح خوب آن در چاپ دیجیتال اشاره نمود.

سخن آخر

در حقیقت صنعت چاپ بر روی کارتن های بسته بندی اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که به وسیله آن می توان  محصول داخل بسته بندی را به خوبی معرفی کرده و با انتخاب صحیح  و اجرای درست چاپ بر روی کارتن های بسته بندی مانند کارتن دایکاتی، کارتن لمینتی و … فروش خود را نسبت به محصولات مشابه افزایش داد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scan the code
Call Now Button