ورق کارتن

در حقیقت ورق کارتن استاندارد از سه جز تشکیل شده و از روی هم چسباندن کاغذهای مسطح و موج دار یا فلوت تولید می گردد. به گونه ای که عنصر اصلی کارتن، ورق بوده و از طرفی عنصر اصلی ورق، کاغذهای مخصوص این صنعت می باشد که بیشتر اوقات از کاغذ کرافت، تاپ وایت، تست و بازیافت در گرماژهای مختلف می باشند. از این رو در این مقاله به منظور شناخت بهتر از کارتن به دیگر پارامتر های مهم ورق کارتن یعنی تعداد لایه کارتن و موارد مصرف هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

بررسی تعداد لایه های کارتن

در مجموع کارتن ها را بر اساس تعداد لایه می توان در چهار گروه ورق سینگل، سه لایه، پنچ لایه و در نهایت هفت لایه تقسیم بندی نمود. البته لازم به ذکر است، با افزایش تعداد لایه ها، می توان محصولات صنعتی و سنگین تری را بسته بندی نمود.

ورق کارتن سینگل

در واقع این نوع از کارتن ها در ازای چسباندن یک کاغذ مسطح با یک کاغد موجدار (فلوت) ساخته می شود.به طوری که از این دسته ورق های کارتن در مواری استفاده می شود که از لحاظ مقاومت، نیاز به استحکام زیادی نداشته باشیم. زیرا ورق های سینگل، فقط کمی از جعبه های مقوایی محکم تر می باشد. به عنوان نمونه جعبه های کوچک بیسکویت یا سینی های مقوایی در جعبه های پیتزا گونه ای از ورق کارتن سینگل می باشد.

ورق کارتن سه لایه

کارتن سه لایه متشکل از به هم چسباندن دولایه کاغذ مسطح  با یک لایه میانی کاغذ فلوت (کاغذ کنگره ای) می باشد. البته لازم به ذکر است که این نوع کارتن به دلیل وجود تنها یک لایه از فلوت به آن کارتن تک دیواره هم گفته می شود. این دسته از کارتن ها که بیشترین حجم تولید و استفاده از کارتن را به خود اختصاص داده است، به منظور حمل بار حداکثر تا 10 کیلوگرم طراحی و تولید می گردد.

ورق کارتن پنچ لایه

کارتن  پنج لایه   از سه لایه کاغذ مسطح و دو لایه کاغذ فلوت (کاغذ موج دار) تشکیل گردیده است. به گونه ای که این ورق ها به صورت یکی در میان به یکدیگر چسبیده شده و تولید می گردند. در واقع کارتن های معمولی پنج لایه، قابلیت حمل بار حداکثر تا 25 کیلوگرم را دارند و اگر برای تولید کارتن از کاغذهایی  با گرماژ بیشتر و کیفیت بهتر استفاده گردد، تا 40 کیلوگرم را نیز قابلیت حمل دارند. در ضمن به دلیل وجود سه کاغذ مسطح به کار رفته در ساختار این محصول، به عنوان کارتن سه دیوار هم شناخته شده است.

ورق کارتن هفت لایه

در حقیقت کارتن هفت لایه بیشترین تعداد لایه برای تولید کارتن را دارند. برای تولید کارتن های هفت لایه هم نیاز به چهار لایه کاغذ مسطح و سه لایه کاغذ فلوت (کاغذ موجدار) خواهیم داشت که باید به صورت یکی در میان به یکدیگر چسبانده شوند. این کارتن ها تحمل حمل بار تا حداکثر 75 کیلو گرم را خواهند داشت و در واقع به عنوان مستحکم ترین نوع کارتن شناخته شده اند.البته برای بررسی کیفیت ورق کارتن باید مشخصات مربوط صفحات موجدار ( فلوت ) در هر کارتن را هم مورد بررسی قرار داد. به همین منظور پیشنهاد می شود که به مقاله انواع فلوت کارتن مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط:

کارتن سازی

صادرات کارتن

آشنایی با روش های چاپ کارتن

کارتن های منقسم

چسب مناسب بسته بندی

کارتن تلسکوپی

جعبه های لمینتی

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scan the code
Call Now Button