همه چیز درباره جعبه های لمینتی

جعبه های لمینتی از دیگر جعبه های بسته بندی لوکس و مدرنی است که در تولید آن از تکنیک چاپ هم استفاده شده است.

در واقع به وسیله کارتن لمینتی، کالاها به صورت یک بسته بندی کامل و زیبا عرضه  می شود و با چاپ بر روی کارتن های لمینتی می توان ایده های بسیار زیبایی را بر روی جعبه های بسته بندی پیاده سازی کرد.

لمینت چیست و چه مزایایی دارد؟

لمینت پوششی پلاستیکی است که در صنعت چاپ ، بسته بندی و کارتن سازی کاربرد بسیار زیادی دارد. امروزه این دسته از کارتن ها از جایگاه ویژه ای برخوردارند چرا که به کمک آن ها می توان کالاهای گران قیمتی که نیاز به نگهداری بیشتر در حمل و نقل دارند را بسته بندی نمود.

از این رو کارتن لمینت دارای یک ورق بسیاز نازک می باشند که طی فرآیند چاپ به کارتن اضافه می گردد.

در واقع کارتن های لمینتی از جمله بسته بندی های رایج و کم هزینه ای است که برای کالاهای خاص مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به این که به محیط زیست آسیب نمی رسانند و قابل بازیافت هستند، در تمام جهان طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده اند.

از سویی دیگر این نوع چاپ از کارتن محافظت بیشتری می نماید. چرا که چاپ لمینت استحکام بسیار بالایی داشته و مانع علامت گذاری ها، لک و چروک شدن بر روی بسته بندی می گردد.

بررسی ساختار و مراحل تولید کارتن های لمینتی

در چاپ لمینت کارتن چاپ شده به وسیله دستگاه چاپ افست انجام می شود و سپس کاغذ چاپ شده با چسب سیلیکات بر روی کارتن چسبانده می شود و از این طریق فرآیند تولید روی مقوا آغاز می گردد. به این عمل که مقوای چاپ شده روی ورق کارتن را می پوشاند لمینت کارتن گویند.

در حقیقت کارتن های لمینتی دارای یک لایه اصلی بوده که به  یک ورق نازک پلاستیک چسبیده شده است.

این لایه نازک مانع جذب رطوبت می گردد و لایه ضخیم  که از پایه کامپوزیت تشکیل شده است در بخش وسط قرار گرفته و به عنوان لایه میانی شناخته شده است.

لایه رویی نیز یک لایه تزئینی می باشد که با توجه به فرآیند تولید این لایه ها قابل تغییر می باشد.

لمینت در صنعت بسته بندی از سلولز و رزین تشکیل می شود و کلیه کارتن هایی که از این جنس ساخته می شوند بسیار مقاوم، مستحکم و در عین حال بسیار زیبا می باشند.

البته باید به این نکته توجه داشت که چاپ و یا خدمات آن به صورت جداگانه بر روی مقوا صورت می گیرد و در نهایت مقوای چاپ شده بر روی کارتن مورد نظر که می تواند سه لایه ، پنج لایه و یا حتی ۷ لایه باشد، چسبانده شود . در نهایت هم مراحل برش کارتن انجام شده و در آخر جعبه تشکیل می گردد.

مطلب پیشنهادی:

آشنایی با روش های چاپ کارتن

تست کیفیت کارتن

آشنایی با مراحل چاپ بر روی لمینت  

همان طور که می دانیم، چاپ مناسب و با کیفیت که توسط ماشین آلات مخصوص انجام می شود، از ویژگی های مهم این نوع بسته بندی به شمار می آید. البته چاپ لمینت بر روی کارتن های بسته بندی به صورت روش های متفاوتی وجود دارد اما در میان روش های مختلف،  لیتوگرافی بر روی کارتن لمینتی به عنوان یک روش بسیار ایده آل و کم هزینه شناخته شده است.

در واقع به کمک این روش می توان هر لوگو و طرحی را بر روی کارتن های ساده و لمینتی پیاده سازی کرد.

در لیتوگرافی یک پوشش UV  باکیفیت و ماندگار بر سطح کاغذ یا مقوا چاپ می شود.

در این نوع چاپ صفحه کاغذ به دو قسمت مثبت و منفی تقسیم می شود .

  • صفحه مثبت جوهر را که به روغن مخصوص آغشته است، دریافت کرده و آب را دفع می کند.
  • صفحه منفی نیز وظیفه استخراج آب را انجام می دهد و جوهر را از صفحه مثبت حذف می کند.

به این ترتیب تصاویر از رسانه چاپی منتقل می شود و بر روی مقوا یا کارتن یا هر گونه کاغذ دیگر چاپ می شود.

سخن آخر

برای بالا بردن کیفیت این نوع کارتن و جعبه ها لازم است که از بهترین ورق های موجود در سطح بازار استفاده نموده و نوع چاپ و کیفیت آن هم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

از این رو اگر تمایل به خرید جعبه های لمینتی  مستحکم، ضد ضربه و مقاوم در  برابر خیس شدن دارید بهتر است که محصول مورد نظر خود را به تولید کنندگان معتبر مانند هما کارتن سفارش دهید تا در این راستا از کیفیت و قیمت آن مطمئن شوید.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scan the code
Call Now Button