نکات مهم برای نگهداری مقوای کارتن سازی

نکات مهم برای نگهداری مقوای کارتن سازی

با توجه به اهمیت کارتن و مقوا در صنعت بسته بندی، بنابراین حفظ و نگه داری از آن بسیار حائز اهمیت می باشد. از این رو در این مقاله با توجه به شناخت صحیح کاغذ، به نکات مهم برای نگه داری از آن خواهیم پرداخت.

ساختار کاغذ

در واقع از مهم ترین ترکیبات کاغذ سلولز می باشد. الیاف سلولزی به صورت فشرده و نامنظم داخل یکدیگر قرار گرفته و این ابزار نوشتن را تشکیل می دهند.

 کاغذ از خمیر کتان ،کنف ،پنبه و … ساخته می شود. هم چنین از مهم ترین گیاهانی که برای تهیه ی کاغذ استفاده می شوند، می توان بامبو، درخت اکالیپتوس، راش، شاه بلوط، صنوبر، سپیدار و … را نام برد.

البته لازم به ذکر است، مرغوبیت این کالا به مواد اولیه ای که در ساخت آن به کار رفته است بستگی دارد. درجه ی کیفی کاغذ های مختلف با توجه به نوع مصرف آن ها با هم متفاوت است.

انواع مختلف این محصول ، از لحاظ مقاومت، بهداشتی بودن، صافی و یکدستی، ضد آب بودن و کیفیت چاپ روی کاغذ با هم فرق دارند. به گونه ای که کاغذ های نامرغوب سطح ناهمواری دارند و عمل نوشتن و چاپ روی آن ها بسیار مشکل است.

عوامل موثر بر تخریب کارتن

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که منجر به تخریب کارتن و پایین آوردن کیفیت آن ها می شود. از این رو در این بخش مهم ترین عوامل موثر بر تخریب کارتن را بررسی خواهیم کرد.

همان طور که می دانیم رطوبت و دمای محیط  روی فرآیند های تکمیل و مراحل چاپ روی کارتن، کاغذ و مقوا های مختلف اثر گذار است.

به طوری که عدم نگهداری کاغذ و در نتیجه رطوبت بیش از حد باعث کیفیت بد چاپ، ترکیب نادرست رنگ ها و یا چروک شدن کاغذ ها می شود. این اثرات در شرایط نامساعد دمایی، نظیر گرما یا سرمای بسیار بالا تشدید می شود.

در مقابل هم اگر میزان رطوبت محیط از یک حد مجاز کم تر باشد، اثرات نامطلوبی روی کیفیت کاغذ ها باقی می گذارد.

سرمای شدید هوا هم از اهمیت بیشتری برخوردار است. به طوری که در فصول سرد سال سیستم های گرمایشی، هوای محیط داخل را خشک می کنند. زیرا خشکی بیش از حد هوا، الکتریسیته ی ساکن در کاغذ ها ایجاد می کند.

جذب نور های مرئی و غیر مرئی توسط کاغذها ، به مرور زمان باعث تغییر در رنگ و ساختار کاغذ می شود. زیرا ترکیبات پلیمری کاغذ، مواردی نظیر نور شدید خورشید و دیگر تشعشعات پر انرژی را جذب می کنند و خواص کاغذ را از لحاظ فیزیکی و شیمیایی تحت تاثیر قرار می دهد.

و اما گرد و غبار نسبت به دیگر عوامل نور، گرما و رطوبت، اثر گذاری کمتری در تخریب کاغذ دارد. اما نمی توان از تاثیرات منفی این عامل در روند نگهداری کاغذ و مقوا صرف نظر کرد.

نکات مهم برای نگهداری از کارتن

  • برای جلوگیری از تخریب کارتن و نگهداری هر چه بهتر کاغذ ها، باید کاغذ و مقوا در یک مکان گرم و خشک قرار گیرند.
  • هم چنین لازم است که از بسته بندی های ضد آب برای نگهداری کاغذ ها استفاده شود. سعی کنید هنگام استفاده از این محصول، به تعداد مورد نیاز کاغذ خارج شود و بقیه در بسته بندی ضد رطوبت خود باقی بمانند.
  • علاوه بر موارد گفته شده، اندازه گیری دما برای یک محیط کارگاه یا کارخانه برای نگهداری کاغذ و مقوا باید بسیار دقیق باشد. زیرا گرما و حرارت بالا باعث پیچ دار شدن کاغذ می شود.
  • بهترین منابع نوری برای محیطی که کاغذ در آن ها نگهداری می شود ، لامپ های ال ای دی هستند. زیرا استفاده از لامپ های تنگستن و مهتابی در محیط کارخانه شدیدا به کاغذ آسیب رسانده و به مرور بافت کاغذ را از بین می برد.
  • هنگام جابجایی کاغذ ها از دستکش تمیز استفاده کنید. دست کثیف ، لکه های روغن و چربی را روی کاغذ به جا می گذارد.
  • اگر تعداد بسته هایی که روی هم چیده می شوند از حد مجاز فراتر رود، به کارتن های زیرین فشار وارد می شود و در کاغذ و مقوا خمیدگی به وجود می آورد.

مطالب مرتبط:

کارتن سازی

صادرات کارتن

آشنایی با روش های چاپ کارتن

کارتن های منقسم

چسب مناسب بسته بندی

کارتن تلسکوپی

جعبه های لمینتی

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scan the code
Call Now Button