ساختار کارتن ها در صنعت کارتنسازی به این صورت است که دو لایه کاملا صاف به نام آستر در دو طرف و یک لایه با نام فلوت به صورت مواج در میان آن ها قرار می گیرد.

در واقع این ساختار باعث افزایش ضخامت و هم چنین به وجود آمدن لایه ای نسبتا قوی در کارتن می گردد.

به گونه ای که این لایه های موجدار باعث به وجود آمدن ستون های هوا بین دولایه بیرونی می شوند که همانند بالشتک عملکرده و محتویات کارتن را تا حدودی در برابر ضربات وارد شده، محافظت می نماید.

البته باید به نکته نوجه داشت که طراحی و ساخت کارتن ها با توجه به محصولاتی انجام می شود که قرار است در داخل آن محافظت شوند و از این رو ممکن است کارتن ها دارای یک ، دو یا سه لایه فلوت و آستر باشند.

مواد مورد نیاز برای ساخت کارتن

در این قسمت تمام مواد مورد نیاز برای ساخت انواع کارتن های موجود را بررسی خواهیم کرد:

آستر کارتن

مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت کارتن ها کاغذ است. کاغذ مورد نیاز برای تولید آستر کارتن های باکیفیت از چوب درختان تولید می شود که البته با هدف استفاده از چوب آن ها کاشته شده اند و آسیبی به جنگل های طبیعی نمی رسانند.

پس از قطع درختان، چوب های آن ها شکسته و حسابی خرد می شوند و مواد شیمیایی مختلفی نظیر سولفات سدیم به منظور استحکام بیشتر به ترکیبات خمیر کاغذ اضافه می شود.

حتی  در این مرحله می توان رنگ کارتن را نیز تعیین کرد. در این مرحله علاوه بر روش شیمیایی به روش مکانیکی هم می تواند انجام شود. به این صورت که خرده های چوب را سنگ می زنند تا به الیاف تبدیل شوند.

البته لازم به ذکر است که دو نوع آستر در کارخانه کارتن سازی به کار می رود. در حقیقت آستر خارجی باید تا حدی نرم و هموارتر از لایه داخلی باشد و سطح مناسبی را برای چاپ آماده سازی نماید.  هم چنین ساختار لایه خارجی به گونه ای است که کارتن را تا حدودی در برابر نفوذ آب مقاوم ترخواهد کرد.

فلوت کارتن

فلوت کارتن به لایه موج داری گفته می شود که بین دو آستر قرار گرفته و منجر به ایجاد استحکام در انواع کارتن دایکاتی ، کارتن لمینتی و غیره می گردد.

در قدیم برای تولید فلوت کارتن، ابتدا کاغذ به یک غلتک موج دار فرستاده می شود. اما به تازگی از روشی جایگزین استفاده می شود که باعث کاهش یافتن ضخامت فلوت تولید شده و در نتیجه کاهش هزینه های تولید می شود، اما نتیجه عمل، همانند روش قدیمی می باشد.

مراحل ساخت کارتن های بسته بندی

پس از تولید لایه های مورد استفاده در مراحل ساخت کارتن پستی ، نوبت به سر هم کردن و بسته بندی کارتن ها و تولید محصول نهایی می رسد.

از این رو مراحل ساخت کارتن عبارتند از :

ساخت ورقه های کارتن

در این مرحله از ساخت کارتن، فلوت از یک غلتک عبور می کند و بر روی آن بخار داغ اسپری می شود تا بتوانیم آن را فشرده سازی کنیم.

در ادامه و به طور هم زمان فلوت را باید آغشته به چسب کرد. پس از آغشته کردن فلوت به چسب آسترها را در مسیر غلتک ها قرار می دهند تا لایه ها به یکدیگر چسبیده شود.

البته برای این که لبه های صافی داشته باشیم، ورق کارتن باید مجددا در زیر غلتک ها قرار می گیرد تا  لبه های اضافه قطع گردد.

برش دادن قطعات

در واقع از دیگر مراحل ساخت کارتن، برش دادن قطعات تولید شده می باشد. با توجه به ابعاد و جنس موادی که قرار است، بسته بندی شوند، باید قطعات کارتن تولید شده برش بخورند مانند کارتن دایکاتی که تماما نیاز به برش دارد.

سپس مطابق با نقشه هایی بهینه که برای انواع بسته بندی های مختلف تهیه شده است، قطعات کارتن برش خورده و قسمت های اضافی از آن جدا می شوند. البته قطعات جدا شده به عنوان ضایعات دوباره استفاده می گردد.

مونتاژ قطعات

مونتاژ قطعات هم از دیگر مراحل مهم در ساخت کارتن است. زیرا پس از انجام برش بر روی کارتن های تولید شده، باید قطعات برش خورده به شکل مناسبی به یکدیگر متصل گردند تا جعبه های نهایی تولید شود.

این مرحله هم مانند مراحل قبل، با توجه به نوع محصول مشخص می گردد. به این صورت که اگر جعبه برای یک محصول کوچک و سبک باشد، باید برای اتصال آن از چسب استفاده نمود.

مجموعه هما کارتن برای ساخت جعبه مورد استفاده برای محصولات حجیم و سنگین باید از نوار و دوخت لبه های کارتن استفاده می کند. تا در این راستا جعبه تولید شده توانایی تحمل وزن محصول را داشته باشد و از آن در برابر آسیب های احتمالی محافظت نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

مطالب پیشنهادی:

کارتن پستی

کارتن لمینت

صادرات کارتن به عراق

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scan the code
Call Now Button