اطلاعاتی جامع درباره مقوای بهداشتی

مقوای بهداشتی نوع دیگری از مقوا بوده که در فرآِیند تولید آن از مواد اولیه باکیفیت و  سازگار با مواد غذایی استفاده شده است. در واقع این مقوا از کاغذ ضخیم تر بوده و توانایی شکل پذیری بیشتری نسبت به کاغذ دارد.

هم چنین استفاده از روکش مناسب و مورد تایید وزارت بهداشت، باعث شده تا مقوا برای بسته بندی مواد غذایی مناسب باشد و برای تولید جعبه هایی نظیر جعبه شیرینی، جعبه کیک یا هر جعبه خوراکی دیگر  استفاده می گردد.

در ادامه به بررسی استانداردهای مقوای بهداشتی و فرآیند تولید آن می پردازیم.

مقوای بهداشتی چگونه تولید می شود؟

برای تولید این نوع مقوا در ابتدا نیاز به مواد اولیه ای نظیر پوشال، ضایعات کارتن، کاغذ و غیره خواهیم داشت. البته در این نوع مواد اولیه بازیافتی احتمال آلودگی های میکروبی و شیمیایی در آن وجود دارد.

در نتیجه این ضایعات باید پس از بررسی کارشناسان وارد خط تولید مقوای بهداشتی گردد و در چرخه تولید لازم است که به ترکیبات مواد اولیه، مواد ضد عفونی کننده مخصوص به آن اضافه شود.

در ادامه مواد اولیه توسط دستگاه های کاغذ سازی و کارتن سازی تبدیل به سه لایه خمیر شده و سپس این سه لایه ادغام خواهند شد.

پس از این که سه لایه ادغام شدند، به صورت اتوماتیک به دستگاه خشک کن منتقل می شوند.

بعد از خشک شدن لایه ها توسط دستگاه خشک کن، دو لایه از روکش، با استفاده از چسب‌ های نشاسته ای استاندارد، به مقوا بهداشتی می‌ چسبند تا مقوا به طور مستقیم با ماده ی غذایی در تماس نباشد. چرا که استفاده از نشاسته به عنوان روکش مقوای بهداشتی می‌تواند توسط ریزاندامگان به عنوان ماده غذایی استفاده شود.

هم چنین می‌توان از ترکیباتی چون پلی وینیل استات و پلی وینیل الکل به منظور کاهش چسبندگی  از آلودگی‌های میکروبی استفاده نمود.

پس از بریده شدن، مقواهای بهداشتی به صورت ورقه های بزرگ، به بخش دایکات منتقل شده و پس از طراحی قالب مورد نیاز در سایزها و مشخصاتی سفارش داده شده توسط مشتری برش داده شده و پس از شکل دهی برای تحویل آماده می گردد.

بررسی مشخصات مقوای بهداشتی

در واقع مقوا را می توان به دو دسته مقوای بهداشتی و مقوای غیر بهداشتی تقسیم بندی نمود. در این بخش به منظور شناخت بهتر از این دونوع مقوا به بررسی ویژگی های مقوای بهداشتی خواهیم پرداخت.

  • اولین اصل برای تشخیص کیفیت مقوای بهداشتی باید به نشان استاندارد و سیب سلامت آن توجه ویژه نمود.
  • مقواهای بهداشتی باید از کاغذهای باطله تمیز تولید شده باشد.
  • در فرایند تولید آن باید از مواد ضدعفونی کننده مخصوص استفاده گردد.
  • از دیگر نشانه های این نوع مقواها، استفاده از روکش مخصوص بهداشتی می باشد تا در این راستا از ارتباط مستقیم مقوا با مواد غذایی جلوگیری گردد.
  • برای اتصال لایه ها از چسب های مخصوص استفاده شده است و این امر برای تولید دیس های مقوایی چندلایه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

مطالب پیشنهادی:

کارتن لمینتی

کارتن دایکاتی

کارتن صادراتی

سخن آخر

همان طور که در مطالب بالا ذکر شد، استفاده از مقوای بهداشتی باکیفیت، ارتباط مستقیمی بر افزایش کیفیت مواد غذایی بسته بندی شده و سلامت افراد دارد. از این رو این محصول باید  با دقت بسیار بالا و شناخت کامل خریداری گردد و در همین راستا برای خرید مقوای بهداشتی، بهتر است به تولید کنندگان و فروشندگان معتبر مراجعه نمود.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scan the code
Call Now Button