آشنایی با انواع دستگاه کارتن دوز

در حوزه بسته بندی داشتن کارتن های استاندارد و محکم، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. به گونه ای که برای انتخاب کارتن مناسب، باید در کنار توجه به جنس و ضخامت کارتن به نوع اتصال بخش های مختلف کارتن هم  توجه ویژه نمود.

به همین منظور برای اتصال مطمئن لبه های کارتن بهتر است از دستگاه کارتن دوز استفاده نمود. در واقع با استفاده از این دستگاه می‌توان قسمت ‌های مختلف کارتن مثل کف، کناره‌ ها و درب کارتن را به صورت کاملا محکم به یکدیگر متصل نمود.

در ادامه به بررسی عملکرد دستگاه کارتن سازی یا کارتن دوز و معرفی نمونه های مختلف آن می پردازیم.

دستگاه کارتن دوز چیست؟

دستگاه کارتن دوز که با عنوان دستگاه منگنه زن هم شناخته شده است از دسته وسایل مهم و کاربردی در صنعت کارتن سازی می باشد. این دستگاه حاوی منگنه‌ های مخصوصی است که به منظور اتصال قسمت ‌های مورد نیاز در بدنه کارتن استفاده می شود.

دستگاه کارتن‌دوز شامل سه بخش عرض یا همان تاج منگنه، طول پایه و قطر پایه منگنه است و هر چه این بخش ها ضخیم تر باشد، این دستگاه عملکرد بهتری داشته و اتصال به وجود آمده در لبه های کارتن به سیله این دستگاه، محکم تر خواهد بود.

هم چنین دوخت یا منگنه زنی کارتن، توسط سوزن دستگاه انجام می ‌شود. سوزن های دستگاه منگنه زنی هم با توجه به نوع کاربرد در جنس‌ های آلومینیومی، پلاستیکی، برنجی، مسی و غیره تولید می ‌گردند.

البته لازم به ذکر است منگنه های موجود در بازار هم از تنوع بسیار بالایی برخوردار بوده و با توجه به جنس و ضخامت کارتن باید نوع منگنه مورد نظر را انتخاب نمود.

به گونه ای که برای کارتن‌ های ضخیم با تعداد لایه‌های بیشتر از منگنه‌های ضخیم ‌تر و برای کارتن‌های نازک با تعداد لایه های کم تر از منگنه ‌های ظریف‌ تر استفاده می‌ کنند.

آشنایی با انواع دستگاه کارتن دوز

با توجه به ضخامت های مختلف کارتن های بسته بندی، دستگاه های کارتن دوز هم از تنوع بالایی برخوردار می باشند. به طوری که متقاضیان این دستگاه می ‌توانند بهترین گزینه را بین نمونه های موجود انتخاب کرده و سپس اقدام به تولید کارتن های محکم و قابل اعتماد نمایند.

از این رو در این بخش به معرفی انواع مختلف دستگاه کارتن دوز می پردازیم.

دستگاه کارتن‌ دوز دستی

این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که به وسیله آن می توان هر دو طرف کارتن خود را به راحتی منگنه ‌کاری کرد و همان طور که از نامش پیداست به صورت دستی کار می کند. به گونه ای که کاربران می توانند به کمک یک دسته اهرمی مراحل کارتن ‌دوزی را انجام دهند.

البته لازم به ذکر است با توجه به دستی بودن این دستگاه، از آن نمی توان برای سفارشات کارتن دوزی با حجم  بالا استفاده نمود.

دستگاه کارتن ‌دوز بادی

در طراحی این دستگاه از قدرت پنوماتیک یا همان باد استفاده شده است. به گونه ای که دستگاه مجهز به مخزن و کمپرسور هوا بوده و در همین  راستا عملیات منگنه زنی با سرعت و فشار بسیار بالایی انجام می شود.

این دستگاه از سرعت و قدرت بالایی برخوردار بوده و  برای انجام کارهای حرفه ای و سفارشات در حجم بالا گزینه بسیار مناسبی می باشد.

دستگاه کارتن ‌دوز برقی

دستگاه کارتن دوز برقی  از دیگر نمونه های موجود در بازار می باشد. این دستگاه به کمک نیروی برق کار کرده و برای استفاده از آن نیاز به نیروی انسانی نخواهیم داشت.

علاوه بر موارد ذکر شده امروزه نمونه های دیگری نظیر دستگاه منگنه زنی شارژی و پدالی هم طراحی و تولید شده اند. در این دو مورد دستگاه از انرژی ذخیره شده در باتری که توسط نیروی برق شارژ می‌شود، استفاده می نماید.

سخن آخر

همان طور که گفته شد استفاده از دستگاه کارتن دوز در زمینه بسته بندی محکم و مطمئن امری مهم و ضروری می باشد. از این رو افراد می توانند با توجه به نیاز خود یکی از انواع دستی، بادی یا برقی را تهیه نمایند وبخش‌ های لازم کارتن را منگنه  زنی کنند.

مطالب پیشنهادی:

کارتن پستی

کارتن لمینت

کارتن دایکاتی

صادرات کارتن

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scan the code
Call Now Button